Zenei munkaképesség-gondozás
Az 1950-es években Kodály Zoltán felkérésére dr. Kovács Géza kezdett foglalkozni a zenészek munkaképességének megőrzésével. Mára ez önálló tudományággá fejlődött dr. Pásztor Zsuzsa vezetésével, aki szívvel-lélekkel kutatásokat folytat, oktatóanyagokat készít, előadásokat és továbbképzéseket tart. A zenei munkaképesség-gondozás egyetemi keretek között is tanulható.
Fő irányvonalai:
- a gyakorló zenészek, tanárok hangszeren való játékra/munkára való fizikai alkalmasságának megteremtése és megőrzése,
- zenét tanuló gyerekek testi alkalmasságának elősegítése, folyamatos szinten tartása, lámpaláz leküzdése,
- életviteli javaslatok, mivel a zenész életforma nagyon erős és ellenálló szervezetet igényel, mozgáspihenők bevezetése a mindennapi rutinba
- óvodás korú gyermekek fizikai felkészítése a hangszeren való játékra,
- kialakult (még orvosi ellátást nem igénylő, de a hangszeres játékot már nehezítő) fizikai változások, fájdalmak kezelése (ínhüvelygyulladás, testtartási problémák, kéz- és hátfájdalmak, légzési nehézségek, egyensúlyzavarok)
A kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskolában 2004-ben indult el a munkaképesség-gondozó tornaóra csoportoknak és igény szerint egyénileg.
Dr. Pásztor Zsuzsa, az iskola kérésére állított össze (az országban elsőként a zeneiskolák között) négy videokazettányi anyagot a zenei pályára készülő növendékeknek, hogy fizikai-idegi-pszichikai terhelésüket kompenzálni tudják a speciális gyakorlatok elvégzésével, és kifejezetten a zenész életforma igényeinek megfelelő életmód-javaslatok megtanulásával és betartásával. Tartozik hozzá egy kifejezetten tizenéves zenét tanulóknak írt munkafüzet.
Speciális luftballonok, labdák, ugrókötelek és bordásfal segíti a munkát, valamint a jó minőségű HI-FI berendezés is.
A munkaképesség-gondozó foglalkozásokat dr. Farkasné Nagy Gabriella vezette.
Sarkadi Ferenc tanár úr ebből szakvizsgázott az ELTE képzésén.
Jelenleg már egyre több tanár alkalmazza a ZMK alapjait az egyéni órákon is.
[galeria id=66]